Zeka Problemleri Tarihçesi

Sitemizin tarihçesini bilmek sanırım faydalı olur.

images

ZEKA PROBLEMLERİ
.
2002
Site kurulumun aşamaları şu şekilde : ilk önce yahoogroups da bir mail listesi ile başladı.
Hala canlı bir mail grubu ancak gönderim ve alım yok :slight_smile:


Çok kısa sürede mail listesinde yüzlerce abone ye ulaşmaya başladı. Bir süre sonra mail trafiği çok artığı için başka bir yöntem bulmamız gerekli oldu.

2003
İlk aktif site mail listesindeki üyelerin katılımı ile domain ismi satın alarak kurulmuş oldu. Artık “zekaproblemleri.com” yayına başlamış oluyordu.
Kuruluş tarihi : 1 Aralık 2003
O tarihlerden bir arayüz hala internet arşivlerinde yer almakta. Bakmak isterseniz.
https://web.archive.org/web/20031205193442/http://www.zekaproblemleri.com/index.php?itemid=35

2004
Site 2004 yılı boyunca çalışmasına devam etti. Üzerinde çalıştığı program çok eski olduğu için bir türlü güncellenemedi ve sonunda başka bir blog tarzı " Drupal " program üzerine taşındı ( 2004 sonlarında. )

2005 - 2007
Uzun bir zaman bu program üzerinde çalışan sitenin kullanıcı sayısı oldukça yükselmişti. O tarihlerde internet yeni yeni daha çok kullanılmaya başlamıştı. ( adsl hatlar yeni çıkıyordu )
Drupal programı üzerinde çalışan site 500 ün üzerinde soru biriktirmiş ve 15000 üzerinde cevaplamaya sahipti.

2008 - 2012
Bu dönem içinde site ile zaman yetersizliği nedeni ile fazla ilgilenilmedi. Sadece kullanıcıların gönderdiği cevaplar ve takip bölümleri kontrol edildi.
İlk defa Facebook sayfası aktif edildi.


Yine aynı dönemde Twitter sayfasıda aktif edilmişti. Ancak admin o sayfayı kendi çıkarlarına alet ederek zekaproblemleri konusundan ayrı bir dünyayı yazmayı tercih etti. Resmi twitter sayfamız o olmasına rağmen site konusu ile ilgili yazılar yoktur.
https://twitter.com/zekaproblemleri

2013-2018
Site blog tarzından yeterli bir verim alamadığı için yazılımını değiştirmeye karar verir. Blog tarzında bir siteyi bu konuda çalıştırmak oldukça vakit almaktadır. Bunun yerine forum tarzına dönmüştür. Bu dönem içinde zeka problemleri soruları forum şeklinde kullanılmaya devam etti. Eski sorular forum ortamına aktarıldı ve sıfırdan bir dizayn yapıldı.
Uzun bir süre çok kullanılan bir site oldu ve arama motorlarında sürekli birinci sırada yer aldı.
Yazılımsal bir hata nedeni ile 2018 in son aylarında database kaybı meydana geldi. Bütün emekler boşa gitmiş tüm database kayıp olmuştu. Yedeklerden yeniden kurulmaya çalışıldı ise de birçok sorun nedeni ile bundan da vazgeçildi.
2018 itibari zekaproblemleri sitesi kapatıldı.

2019
Tarihinde ilk defa zekaproblemleri sitesi boş sayfa gösteriyordu. Bir yıldan fazla bu şekilde çalıştı. Adminin vakit yetersizliği nedeni ile yeni bir olayın içine girilemedi.

2020
Bu yıl patlak veren pandemi nedeni ile insanlar evden çalışmaya başladılar. Adminde evden çalışmaya başlamıştı. Evden çalışınca biraz daha fazla boş vakti kalıyordu.
Zekaproblemleri sitesini yeniden canlandırmaya karar vererek şu anki bulunduğumuz ortamı aktif etti.
Site yine forum üzerinde çalışıyor ama bu forum çok daha güvenli ve hızlı bir forum.
Sanırım artık kalıcı bir ortamı olacak sitenin. Nerede ise 20 yıllık bir sitenin tarihcesi bu şekilde. Umarım daha uzun süreler yaşamaya devam eder…

.
Yazmaya devam edeceğim…