Yılın sorusu - Türkiye kaç kilometre yol?

Ben Türkiye’ye gelen bir turistim, tüm Türkiye’yi dolaşmak istiyorum, ancak gezerken aşağıdaki şartlarda beni dolaştırmanız gerekiyor…

indir (Zeka)

1 - Türkiye’deki tüm illeri gezmek istiyorum…
2 - İlleri gezerken herhangi bir ilden başlayabilir, herhangi bir ilde seyahati bitirebilirsiniz…
3 - Buradaki il kelimesi il merkezi olarak alınmalıdır. Zaten verilen km il merkezinden il merkezine kadardır. Aşağıdaki 4. madde ile çelişmemek şartı ile il merkezleri arasında gidilecektir.
4 - İlden İle gezerken sadece birbirine komşu olan ile geçebiliriz, komşu olmayan bir ile seyahat edemeyiz…
5 - Bir kez geldiğiniz ile bir daha gelemezsiniz…
6 - Çanakkale ve İstanbul boğazları karayolu ile geçilebilir olarak alınacaktır.

Bu şartlarda tüm illeri gezeceğiz, gezerken en az KM yi yapmamız gerekiyor yani anlayacağınız tüm illeri en az kaç KM yaparak dolaşabiliriz…

Şehirler arası KM hesabında T.C Karayolları şehirler arası mesafeleri alınacaktır…

Şehirler arası geçişlerde kullanılacak Harita buradan elde edilebilir. Yanlız haritanın üzerinde yazan km’leri kullanmayacaksınız yukarıda verilen linkteki km’leri kullanacaksınız. Bu harita sadece iller arasında yol var mı yok mu onu kontrol içindir…

Bu soruyu cevaplayanlara ve bir yıl sonra en az km yi bulanlara bir hediyem olabilir. Soruyu analiz etmek oldukça uzun sürebilir.

.

Özel Not

Yılın sorusu - Türkiye kaç kilometre yol?

Bu soru daha önce zekaproblemleri sitesinin ilk kurulduğu yıllarda sorulmuştu.
Büyük tartışmalar yaşanan soruda hesaplama yöntemini bir bilgisayar programcısı arkadaş kazanmıştı.
.
En kısa km yi bulmak için çok alternatif denemeniz gerekecek.
.

Yalova ve Kilis için tek çıkış var isterseniz buradan başlayabilirsiniz veya ikisini de bulunduğu iller içinde kabul edersiniz.
Yani Kilis için Gaziantep tek il olur.
Yalova içinde Bursa tek il olur.
Bu şekilde soruyu düzeltmiş olalım.
.