Şapkalar sorusu tüm şapka soruları karışık mı karışık…

Ahmet ve 9 arkadaşı Üniversitede girdikleri bir çok sınavda yüksek başarılar kazanmış bir ekip. Yanlış anlaşılmasın, bu ekibin başarısı sınav esnasında bir çok kopya çekme yöntemini zekice kullanmış olmalarından geliyor. Ancak Ahmet ve ekibi son girdikleri sınavda baltayı taşa vuruyorlar. Matematik dersi hocası ekibin çok zekice planlanmış haberleşme yöntemini tespit ederek ortaya çıkarıyor. Ahmet ve ekibi hocalarını yaptıkları haltı idareye bildirmemeleri için yalvar yakar oluyorlar. Çünkü işin ucunda okuldan atılmaya kadar giden bir ceza ihtimali var. “ne olur hocam ne istersen yaparız” diyorlar. Matematik hocası onlara şöyle bir kurtulus yolu öneriyor.

“ Bak Ahmet, sen ve ekibin toplam 10 kişisiniz. Ben şimdi sınava girdigimiz şu anfide sizi yukarıdan aşağiya doğru gözleriniz bağlı bir şekilde oturtacağım. Sonra da her birinizin başına mavi veya kırmızıdan oluşan şapkalardan koyacağım. Sonra da en arkada oturan senden başlayarak tek tek gözlerinizi açacağım. Sen en arkada oturduğun için önündeki 9 kişinin şapkalarını görebilecek fakat kendi şapkanın rengini göremeyeceksin. Sonra sadece bir kez mavi veya kırmızı deme hakkın olacak. Söylediğin bu renk başındaki şapkanın rengi olmalı. Sonra da önündeki arkadaşının göz bağını çözerek kendi şapkasının rengini doğru bilmesini isteyeceğim. Tabi bu arkadaşın kendi ve senin şapka rengini göremeyecek ama önündeki 8 kişinin şapka rengini görecek. Bu şekilde en öndeki arkadaşına kadar geleceğiz. En öndeki arkadaşın kendi şapkası dahil hiç kimsenin şapkasını göremeden kendi şapkasının rengini bilmeye çalışacak. Eğer %90 doğru söylemeyi başarırsanız sizi affedeceğim ve sadece bu sınavdan başarısız olarak az bir zararla kurtulacaksınız”

Ahmet biraz düşündükten sonra “ acaba kaç şapkanın kırmızı ve kaçının mavi olduğunu bize söyleyecek misiniz ?” diye sorar . Bu soruya matematik hocasından şöyle bir cevap gelir. “kesinlikle hayır. Yani elimde 9 mavi 1 kırmızı veya 5 mavi 5 kırmızı şapka veya başka bir kombinasyon olabilir. Ha unutmadan şunu da söyleyeyim eğer şapka renginizi söylerken yüksek veya alçak sesle söyleyerek birbirinize mesaj iletmeye çalıştığınızı anlarsam derhal idareye gider sizi attırırım”.

Ahmet “ peki hocam mavi veya kırmızı dışında bir şey söyleyemeyecek miyiz, bu haksızlık değil mi?” “ Hiç de değil. ” Çok zeki olduğunuzu söylersiniz ya hep. Size aranızda konuşup ne yapacağınıza karar vermeniz için 10 dakika veriyorum”. Ahmet ve arkadaşlarının bu 10 dakikayi nasıl değerlendireceklerini bulabilir misiniz. Unutmayın 10 kişinin en az 9’u şapka renklerini doğru söylemeliler…

Şapkalar sorumuz bu kadar.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı unutmayın !!!

 

https://www.youtube.com/watch?v=UB2SO9IgWRQ&showinfo=0&autoplay=1

.

Cevaplar

Arkadaşlarınızla Paylaşın :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.